Merhaba,
İsmim Betül Tunçman. Murat Öztürk hocamın önderliğinde Medya Okuryazarlığı eğitimine katıldım.
Almış olduğumuz medya okuryazarlığı eğitimi bu güne kadar zaman zaman medyada çok da fazla dikkatimizi çekmeyen, sahte haber önleme, komplo teorileri, nefret söyleminin ne demek olduğu, medyayı, sosyal ağları, toplumsal ve etik açıdan tüm boyutlarıyla anlamamıza yardımcı oldu.

Bu eğitimin bize kattığı artılar arasında; herhangi bir bilginin araştırılması, yorumlanması ve yayımlanmasının yanı sıra, bilginin doğruluğu ve teyidinin ne kadar önemli bir detay olduğudur. Aynı zamanda bu eğitimle, bilgi paylaşımı ve bilgiyi ifade etmekteki yeteneklerimizi de geliştirdik.

Medya okuryazarlığı eğitimde bilginin gerçeklere dayanıp, doğrulanabilir bir bilgi olması, kaynakların güvenilirliği aynı zamanda da okuyucu veya dinleyiciye yeni bir şey öğretebiliyor olmasının önemle üzerinde durduk.
Katılmış olduğumuz bu eğitimle, dezenformasyon, misenformasyon, komplo teorileri ve nefret söyleminin aslında günümüzde medya sektöründe ne kadar sık kullanıldığının farkındalığını kazanarak, kısaca, bir haber hazırlamanın hangi aşamalardan geçtiğini ve ne şekilde medyaya yansıdığını tüm aşamalarıyla öğrenme fırsatını yakaladık.

Çok güzel ve keyifli bir eğitimdi. Başta Murat Öztürk hocam olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Betül Tunçman
Fransızca Öğretmeni

Betül Tunçman

Greetings,

My name is Betül Tunçman. I attended the Media literacy training under the leadership of my teacher Murat Öztürk.

 

The media literacy education we have received has helped us to understand all aspects of fake news prevention, conspiracy theories, what hate speech means, media, social networks, social and ethical aspects, which have not attracted much attention from time to time in the media.

 

Among the pluses of this training are; In addition to the research, interpretation and publication of any information, the accuracy and confirmation of the information is an important detail. At the same time, with this training, we have improved our skills in sharing and expressing knowledge.

 

In media literacy education, we emphasized the fact that the information is factual and verifiable, the reliability of the sources and at the same time it can teach the reader or listener something new.

 

With this training we attended, we gained the awareness of how often disinformation, misinformation, conspiracy theories and hate speech are actually used in the media sector today, and in short, we had the opportunity to learn about the stages of preparing a news and how it is reflected in the media.

 

It was a very nice and enjoyable education. I would like to thank everyone who contributed, especially Murat Öztürk, my teacher.

Yours truly,
Betül Tunçman
French Teacher

OTHER TESTIMONIES...

W zależności komu jest dedykowany – jeśli do osoby, która rozpoczyna swoją przygodę medialną ilość informacji jest wystarczający. Dodałabym jedynie […] Read more...

Wypowiedź na temat podręcznika (jego 1. wersji)

Rozwinęłabym treści dotyczące zagrożeń w internecie, uważam je tylko za pobieżnie zaznaczone, a są one bardzo istotne dla młodych ludzi. Read more...

Wypowiedź na temat podręcznika (jego 1. wersji)

Podręcznik nazwałabym bardzo podstawowym. Tematy są zaledwie liźnięte, myślę, że na początek to wystarczy ale z każdego tego tematu można […] Read more...

Wypowiedź na temat podręcznika (jego 1. wersji)